Recent Moot Court Competition Winners

2015 - 2016 Award-Winning Teams

Touro Law Center’s National Moot Court Competition in Law & Religion (Central Islip, NY)
Champions
Kristyn Fields (’16) and Kristin Hackett (’17)
Coaches: Andrew Braunstein (’16) and Julia Mehlman (’16)

Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot Court Competition (Vienna, Austria)
Top 64 teams
Bradford Bray (’16), Vanessa Domenichelli (’16), Sarah Hernandez (’16), Alexandria Todd (’16)
Coaches: Professor Louis Kimmelman and Professor Dana MacGrath

Price Media Law Moot Court Competition International Round (Oxford, England)
Octo-Finalists
Sebastian Asaro (’18), Sung Kang (’17), Taylor Lietz (’17), Shieva Salehnia (’17)
Coaches: Taylor Dougherty (’16), Zachary Kaufman (’16), Christopher Mikesh (’16), Nicole Mormilo (’16)

American Association for Justice Student Trial Advocacy Competition Regional Round (Brooklyn, NY)
Champions, Advanced to the National Round in New Orleans
Desiree Alexander (’16), Tahir Boykins (’16), Brian Brown (’16), Steven Pellechi (’17)
 Coach: Emma Carlson (’16)

Judge Paul Joseph Kelly, Jr. Invitational Trial Competiton (New York, NY)
Champions
Austin Minogue (’16) and Samantha Oakes (’16)
Best Advocate in the Final Round: Samantha Oakes ‘16
Coaches: Ashley Barnes ’16 and Sarah Briglia ‘14

International Criminal Court Moot Court Competition Regional Round for the Americas (New York, NY)
Champions, Advanced to the International Round at The Hague
Marco Duenas (’18), Amanda Martin (’17), Philippa Ratzki (’17)
Coaches: Bradford Bray (’16) and Lillian Smith (’16)

Saul Lefkowitz Trademark Moot Court Competition Regional Round (Brooklyn, NY)
Champions, Advanced to the National round in Washington, D.C.
Jordan Meddy (’17) and Marissa Potts (’17)
Coaches: Alexandra Farin (’16) and Doran Gittleman (’16)

American Bar Association Labor & Employment Law Trial Advocacy Competition Regional Round (New York, NY)
Finalists
Kelly Ferrell (’17), Nathaniel Myers (’17), Stephanie Nicholas (’16), Steven Pellechi (’17)
Coaches: Sarah Esmi (’16) and Adam Yefet (’16)
Semi-Finalists
Vanessa Domenichelli (’16), Austin Minogue (’16), Samantha Oakes (’16), Adam Yefet (’16)

New York City Bar Association National Moot Court Competition Regional Round (New York, NY)
Finalists 
Steven Ballew (’16) and Myra Din (’16)
Coach: Allie Zimmerman ‘16

American Bar Association National Appellate Advocacy Competition Regional Round (New York, NY)
Semi-Finalists
Taylor Dougherty (’16) and Glenn Radecki (’17)
Coaches: Justin Bova (’17), Christopher Mikesh (’16), and Kevin Shaffer (’15)

NYU Immigration Law Moot Court Competition (New York, NY)
Semi-Finalists
Kyla Burke-Lazarus (’17) and Zachary Naidich (’16)
Best Oralist: Zachary Naidich
Coaches: Myra Din (’16) and Sarah Hernandez (’16)

State Bar of Michigan National Trial Advocacy Competition (Lansing, MI)
Semi-Finalists
Brian Brown (’16), Dwana Dixon (’17), Neeti Sachdev (’17), Philip Schultze (’16)
Coaches: Desiree Alexander (’16) and Austin Minogue (’16)

Texas Young Lawyers Association National Trial Competition Regional Round (Queens, NY)
Semi-Finalists
Austin Minogue (’16) and Samantha Oakes (’16)
Second Best Opening Statement: Samantha Oakes
Third Best Direct Examination: Samantha Oakes
Third Best Closing Argument: Austin Minogue
Coaches: Ashley Barnes (’16) and Sarah Briglia (’14)
Semi-Finalists
Dwana Dixon (’17) and Philip Schultze (’16)
Second Best Closing Argument: Philip Schultze
Coaches: Emma Carlson (’16), Steven Michelen (’15), Rachel Polisner (’15), Neeti Sachdev (’17)

Price Media Competition of the Americas (New York, NY)
Quarter-Finalists, Advanced to the International Round at Oxford University
Sebastian Asaro (’18), Sung Kang (’17), Taylor Lietz (’17), Shieva Salehnia (’17)
Coaches: Taylor Dougherty (’16), Zachary Kaufman (’16), Christopher Mikesh (’16), Nicole Mormilo (’16)

J. Braxton Craven, Jr. Constitutional Law Competition (Chapel Hill, NC)
Quarter-Finalists
Elizabeth Stewart (’17) and Dylan Weeks (’17)
Coaches: Andrew Fleming (’16) and Alexandria Todd (’16)

John L. Costello National Criminal Law Trial Advocacy Competition
Quarter-Finalists
Joseph Caldarera (’17), Nathan Cole (’17), and Pamela Langro (’17)
Coaches: Charli Cleland (’16), Joanna Menillo (’15), and Ariela Moskowitz (’16)

Cardozo/BMI Entertainment and Communications Law Moot Court Competition (New York, NY)
Octo-Finalists
Morgan Mickelsen (’17) and Ryan Starstrom (’17)
Coaches: Tess Bonoli (’16) and Christopher Mikesh (’16)

AIPLA Giles Sutherland Rich Memorial Moot Court Competition (Boston, MA)
Best Brief
Vincent Pontrello (’17) and Alexandra Troiano (’17)
Coaches: Justin Bova (’17) and Suzanne Mourad (’16)

See Our 2014-2015 Winners (PDF)
See Our 2013-2014 Winners (PDF)
See Our 2012-2013 Winners (PDF)
See Our 2011-2012 Winners (PDF)
See Our 2010-2011 Winners (PDF)